-- TESTI-LELKI EGÉSZSÉG
Cikkek
Gyógynövények a szépségápolásban
2015.09.29
A gyógynövényekben az a legcsodálatosabb, hogy számos módon, több területen hasznosíthatjuk előnyös tulajdonságaikat. Az egyik ilyen különleges terület a szépségápolás, ahol a gyógyhatású növényeket kenőcs, krém vagy borogatás formájában a legcélszerűbb alkalmazni.
A család szerepe
2015.09.29
A család az a hely a serdülők életében, ahonnan elsajátítják első ismereteiket, szabályaikat a jó és a rossz fogalmáról, ugyanakkor kezdeti csalódásaikat is itt tapasztalják meg a leginkább.
A FELNŐTTÉ VÁLÁS FOLYAMATAI
2015.05.06
A tulajdonképpeni serdülőkor 15-17 év közötti időszakban lép fel, de 14 évtől kezdődik, és a társadalmi önállóság eléréséig tart. A hormonális változások gyorsulásának következtében gyakran észlelhetőek testi elváltozások (elhízás, lesoványodás), ugyanakkor ezzel egy időben hangulati változások is jelentkezhetnek náluk (nyugtalanság, álmatlanság). Ezek a biológiai változások pszichésen labilisabbá, feszültebbé, érzékenyebbé teszik a gyereket, de a „pszichológiai” serdülés nem halad párhuzamosan a testi serdüléssel.
A CSODÁLATOS GYERMEK EGÉSZSÉGES FEJLŐDÉSÉNEK LEHETŐSÉGE
2015.05.06
Az egészséges családi közösség kialakulásának egyik feltétele a megszülető gyermekek meglévő adottságainak szabad fejlődése. Ha erre ráfigyelnek a szülők, nevelők, akkor garantált a jövő társadalma számára az egészséges személyiségű nemzedék. A következőkben felsorolom mindazokat a tulajdonságokat, amelyek a gyermeket születésekor jellemzik. Kiemelem a szülőkre, nevelőkre háruló feladatokat és e hiányosságokból származó következményeket.
ROSSZ EVŐ VAGY CSAK VÁLOGATÓS
2015.05.06
Azt hiszem ez is egy örök téma a kisgyereket nevelő szülők körében, és akinek kellemetlen tapasztalatai vannak, negyvenvalahány év távlatából is visszaemlékszik arra a néhány évre. Nemrég ételek és főzés kapcsán elpanaszoltam egy hatvan év körüli nőnek, - tudni kell róla, hogy három felnőtt gyereke van és unokái - hogy a kislányom mennyire madárétkű. Már kezdtem volna mesélni, hogy mit és hogyan eszik, de rögtön közbevágott egy hangos sóhajjal, hogy bizony ő tudja, miről beszélek, hisz mindhárom gyermeke rosszevő volt…
JÁRVÁNYOS MEGBETEGEDÉSEK IDŐSZAKA VOLT, VAN
2015.05.06
Az idei tavasz elég nagy hőmérséklet ingadozásokkal érkezett, ez jó lehetőség volt a vírusok gyorsabb terjedésére.
A tél végétől több hullámban is zajlottak a felső légúti megbetegedések, voltak hetek amikor járványszerűvé nőtték ki magukat.Voltak olyan betegek, akik több alkalommal is átestek ezeken a meghűléses betegségeken. Azt tapasztaltuk, hogy nagyon elhúzódó volt egy –egy virózis, nehezen gyógyultak a betegek.A felső légúti megbetegedésekkel egy időben elindult két járványos gyermekbetegség, amiről most szeretnék írni pár mondatot.
A gyereknevelés 10 csapdája
2015.05.06
A gyereknevelés területén a szülők tíz jellemző hibát követnek el - állapította meg nemrég egy ismert New York-i gyermekpszichológus. Hogyan kerülhetjük el ezeket a csapdákat? Nézzük!
Szeretetre hangolva
2015.02.16
„Szeretni és szeretve lenni olyan, mintha kétfelől sütne ránk a nap.”
-David Viscott -
Hiszti (a) vagy dackorszak?
2015.02.16
Másfél év és a negyedik életév közötti időszakot a szakirodalom dackorszaknak nevezi. A másféléves gyerek már el tudja határolni magát a világtól, rádöbben, hogy van saját énje, vannak saját céljai, vágyai, kívánságai, csak még nem elég érett arra, hogy megértse, másnak is lehetnek ilyenek és ezek az elképzelések ütközhetnek. Legtöbb esetben a saját fizikai adottságai akadályozhatják meg célja elérésében pl. nem tudja, úgy felverni a tojást, mint anyu vagy meghámozni a zöldséget, almát, nem tudja összeilleszteni a kockákat, és jön a hiszti. Ezek a dühkitörések a fejlődési folyamat kísérőjelenségei, amelyek elkerülhetetlenek.
Dohányzásmegelőzés az iskolában
2015.02.16
A Márton Áron Általános Iskolában, már a tavalyi-, iskolai év folyamán sor került egy komoly és érdekes programra, mely átölelte a tavalyi VIII.A, és VII.A osztályok tanulóit (13-14 éves korosztály). Az amerikai „Davidson College” egyetem, a „Babeş Bolyai Tudományegyetem – Szociológia Doktori Iskola” tanszéke, és a „Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem – Közegészségtani Tanszéke”, Hargita Megye Tanácsának-, és a körzetben lévő pszichológusok, segítő pedagógusok és egyetemi hallgatók közreműködésével egy kutatást szervezett Románia területén.